جعبه ابزار برنامه ایلوستریتور

جعبه ابزار نرم افزار Adobe Illustrator یک پکیج کامل از ابزارهای مفید است که ممکن است شما میلیون ها بار از آن استفاده کرده و یا کاملا با آن ناآشنا باشید. در کنار آن می توان از پنل ها و افکت ها متعدد نیز نام برد. این برنامه امکان ساخت و ایجاد هر نوع اثر هنری را دارد. این لیست از صفر تا صد ابزارها، منوها و هر آنچه برای یادگیری این نرم افزار لازم است را به شما معرفی می کند. در بخش اول این مجموعه به معرفی ابزارهای و ویژگی های این نرم افزار می پردازیم.A


 

Actions Panel: این پنل به کاربر اجازه می دهد مجموعه ای از کارها را تنها با کلیک کردن روی یک دکمه انجام دهد. 

Add Anchor Point Tool (+): این ابزار نقاط لنگری را با به مسیری که از قبل ایجاد شده اضافه می نماید و با این کار امکان داشتن کنترل بیشتر روی مسیر شکل، منحنی و زاوایا را ایجاد می کند. 

(Align Panel (Shift-F7: این پنل امکان تراز کردن چیدمان اشیا انتخاب شده را به روش های مختلف برقرار می کند. 

(Appearance Panel (Shift-F6: این پنل نه تنها ویژگی هایی که یک شئ دارد را ردیابی می کند، بلکه می توان ویژگی هایی را نیز اضافه و یا ویرایش نمود. 

Arc: یکی از افکت های warp که یک شئ یا مسیر منحنی شکل را کنترل می کند. 

Arch: یکی از افکت های warp که مسیرها و اشکال قوس دار را کنترل می کند. 

Arc Lower: یکی از افکت های warp که لبه های پایین شئ را منحنی کرده و اجازه می دهد در سراسر مسیر عمودی یا افقی اعوجاج ایجاد کنید. 

Arc Tool: این ابزار به کاربر اجازه می دهد به راحتی کشیدن یک خط یا چند ضلعی، کمان ها را باز کرده و یا ببندد. گزینه های این ابزار شامل سایز کمان و شیب دارای قابلیت سفارشی سازی است. 

Arc Upper: یکی از افکت های warp  که لبه های بالایی یک شئ را منحنی شکل کرده و اجازه می دهد در سراسر مسیر افقی یا عمودی اعوجاج ایجاد کنید. 

Area Graph Tool: یک ابزار مفید برای ساخت یک نمودار مطابق با اندازه یک منطقه خاص. در فرم مستطیلی، کاربران می توانند ارتفاع و عرض منطقه و همچنین داده های نمودار را مشخص کنند. 

Area Type Tool: این ابزار به کاربر اجازه می دهد درون یک مسیر بسته تایپ کنند. 

Artboard: منطقه ای که برای کار طراحی وکتور شما تعریف شده که می توانید آن را با ابزار Artboard ویرایش کنید. یک منطقه قابل رویت از پنل Navigator. 

(Artboard Tool (Shift-O: به کاربر اجازه می دهد ابعاد صفحه کار یا صفحه طراحی را تغییر داده و یا صفحات دیگری اضافه کند. 

(Attributes (Control-F11: این پنل شامل گزینه هایی برای استفاده از اور پرینت کردن (overprinting) است که از حذف شدن رنگ ها در هنگام چاپ رنگ ها روی یکدیگر جلوگیری می کند. این گزینه برای علامت گذاری کردن رنگ های تیره به عنوان رنگ هایی برای اور پرینت در مواردی که شما می خواهید کار خطی یا سیاه های تیره همیشه پیدا باشند مفید است. 


B


 

Bar Graph Tool: با این ابزار می توانید نمودارهایی با میله های افقی بسازید که برای مقایسه داده های ورودی مورد استفاده قرار می گیرند. 

(Blend Tool (W: یک ابزار کاربردی که جلوه های ویژه گرافیکی بین اشیاء انتخاب شده شامل رنگ یا اشکال ایجاد می کند. 

Bloat Tool: این ابزار با کاربر اجازه می دهد با حرکت دادن و جابجا کردن نقاط لنگری یک شئ را گسترده/فشرده کند. 

(Blob Brush Tool (Shift-B: یک ابزار نقاشی که مثل یک براش عمل می کند اما به جای استروک، مسیرهای بسته رنگی ایجاد می کند. 

(Brushes Panel (F5: این پنل برای اضافه کردن استایل های مختلف به مسیرهای استروکی مورد استفاده قرار می گیرد. شما می توانید براش های جدید در سبک های گوناگون (خوشنویسی، هنری و غیره) را ویرایش کنید.

Bulge: یکی از افکت های warp  که لبه های بالایی و پایینی یک شئ را به سمت داخل یا خارج خم می کند. 


C


 

Character Panel: این پنل ویژگی های کاراکترهای متن را کنترل می کند. 

Character Styles: پنلی که ویژگی های اعمال شده روی متن انتخاب شده را کنترل می کند. استایل های درون پنل را ایجاد، ویرایش و یا پاک می کند. 

(Color Guide (Shift-3: یک پنل برای تئوری رنگ و الهام گرفتن. این پنل سایه ها، ته رنگ ها و هارمونی رنگ های انتخاب شده را تجزیه می کند. 

(Color Panel (F6: این پنل رنگ fill یا stroke را از طریق لغزنده ها و کدها یا RGB/CMYK کنترل می کند. 

(Column Graph Tool (J: یک ابزار برای ساخت نمودار یا ستون های عمودی. کاربران می توانند مقادیر نمودار و سایز کلی را دستکاری کنند. 

(Convert Anchor Point Tool (Shift-C: این ابزار به کاربر اجازه می دهد نقاط لنگری را به زوایه تغییر داده و یا آنها را از هم دور کند، به این ترتیب کاربر کنترل بیشتری روی چگونگی تعامل با نقاط لنگری خواهد داشت. 

CSS Properties: به کاربر اجازه می دهد کدهای CSS را برای عناصر انتخاب شده، تولید، ذخیره و مشاهده کند. 

Crop: یک تابع Pathfinder که برای برش دادن عناصر انتخاب شده درون یک شکل مورد استفاده قرار می گیرد. 

Crop Marks (نشانه های برش): این گزینه به عنوان یک خط راهنما برای چاپ مورد استفاده قرار می گیرد. 

Crystallize Tool: یکی از ابزارهای liquify است که به صورت تصادفی به رئوس مطالبی که موستان را روی آن می کشید لبه اضافه می کند. 


D


 

Delete Anchor Point Tool (-): این ابزار به کاربر اجازه می دهد نقاط لنگری ری مسیر را پاک کرده یا آنها را باز یا بسته کند، همچنین کاربر می تواند لنگر را از طریق مسیر یا شکل جایگزین کند و یا برای کاهش مقدار نقاط درون یک مسیر، اجزا را ساده سازی کند. 

(Direct Selection Tool (A: یک ابزار کاربردی که نقاط لنگری خاصی را انتخاب و آنها را درون یک مسیر یا شئ داده شده کنترل و مدیریت می کند. این ابزار مخصوصا برای دستکاری یک جزء تنها از یک گروه یا یک شکل پیچیده، بدون اینکه بقیه شکل را تحت تاثیر قرار دهد مناسب است. 

Divide: یکی از برنامه های کاربردی Pathfinder که اجزای انتخاب شده و همپوشانی شده اشیا را به اشیا مجزا جدا می کند. 

Document Info Panel: این پنل حاوی اطلاعات سند از جمله مود رنگ، واحدهای خط کش و ابعاد صفحه طراحی است. این پنل برای دسترسی سریع به اطلاعات سند بسیار مهم است. 

Drop Shadow: این افکت افکت سایه گسترده شده، عنصر پیکسلی در پشت شئ وکتور انتخاب شده اعمال می کند. 


E


 

(Ellipse (effect: یک افکت شکل که شئ انتخاب شده را به یک بیضی تبدیل می کند. سایز و میزان گردی بیضی از طریق پنل تنظیمات که ظاهر می شود قابل تنظیم است. 

(Ellipse Tool (L: یک ابزار شکل پرکاربرد و متداول. با این ابزار می توانید دایره و بیضی رسم کنید. 

(Eraser Tool (Shift-E: یک ابزار نقاشی که هر شئ را که با موس روی آن بکشید را پاک می کند. 

Exclude: یکی از توابع Pathfinder که شکل متقاطع انتخاب شده از دو شئ انتخابی که یکدیگر را همپوشانی کرده اند را پاک می کند. 

Extrude & Bevel: یک افکت وکتور سه بعدی که یک شئ مسطح یا فلت را به همتای سه بعدی آن تبدیل می کند. 

(Eyedropper Tool (I: یک ابزار کاربردی که به کاربر اجازه می دهد از رنگ، ویژگی های ظاهری، افکت یا فونت یک شئ نمونه برداری کرده و آن را به ناحیه انتخاب شده اعمال نماید. 


F


 

Feather: یک افکت مدلسازی که ر حاشیه های شئ یک ماتی ملایم ایجاد می کند. کاربر می توانید مقدار ماتی را با گزینه های در دسترس تنظیم نماید. 

Fish: یک افکت پیچ و تا دهنده که یک شئ را به شکل اشکال ماهی شکل فشرده می کند. 

Fisheye: یک افکت پیچ و تا بهنده که شئ انتخاب شده را به شکل یک لنز دوربین چشم ماهی تغییر شکل می دهد. 

Flag: یکی از افکت های warp  که به شئ کیفیتی پرچم شکل می بخشد، درست مثل افکت Wave یا موج. 

Flare Tool: یکی از ابزارهای شکل یا shape، با یک پیچ خوردگی. این ابزار افکت های درخشندگی دوربین را ایجاد می کند. 

Flattener Preview: این پنل به کاربر اجازه می دهد طرحی را که با مسطح شدن تحت تاثیر قرار گرفته است را به صورت پیش نمایش مشاهده کند. این پنل برای ذخیره سازی فایل ها در قالب نزدیک ترین ورژن ایلوستریتور یا دیگر برنامه ها مناسب است. 

Free Distort: یکی از افکت های transform که به کاربر اجازه می دهد یک شئ انتخاب شده را با استفاده از نقاط لنگری تغییر شکا دهد بدون اینکه بقیه شد را تحت تاثیر قرار دهد. 

(Free Transform Tool (E: یک ابزار ساده برای تغییر مقیاس، منحرف کردن و یا چرخش یک عنصر انتخاب شده است. 


G


 

Glyphs: این پنل حاوی مجموعه ای از کاراکترهای فونت است که شامل حروف متناوب است که می توان به سند اضافه کنید.

(Gradient Panel (Control-F9: پنل مرتبط با ابزار Gradient که به کاربر اجازه می دهد تا تظیمات گرادیانت مانند شیب، زاویه، وضوح و محل قرارگیری را دستکاری و تنظیم نماید. 

(Gradient Tool (B: این ابزار اغلب در ارتباط با پنل Gradient است. با این ابزار می توانید شکل، سایز و ترکیب گرادیانت را ویرایش کنید. 

(Graphic Styles Panel (Shift-F5: این پنل به کاربر اجازه می دهد ویژگی های ظاهری را ایجاد و آنها را ویرایش کند. 

Group Selection Tool: یکی از ابزارهای انتخاب که می توان از آن برای انتخاب چندین شئ و گروه استفاده کرد. 


H


 

(Hand Tool (H: با این ابزار می توانید صفحه طراحی را گرفته و آن را در سراسر پنجره حرکت دهید. این ابزار در زمانی که روی قطعه ای زوم می کنید وی می خواهید بقیه قسمت های طرح را مشاهده کنید مناسب است. 


I


 

Image Trace: با این ابزار می توانید یک تصویر پیکسلی را برای اینکه آن را بعدا به شئ وکتور تبدیل کنند را درون پنل گزینه ها ردیابی کنند. 

Inflate: یک افکت پیچ و تا دهنده که منحنی های ترکیبی را در امتداد لبه های شئ ایجاد می کند و آنها را بر مبنای افکت انتخاب شده به سمت خارج یا داخل متورم می کند.

Info Panel: این پنل اطلاعات قسمتی را که موس روی آن حرکت می کند را نشان می دهد. 

Inner Glow: یک افکت پیکسلی که درخشندگی ماتی داخل لبه های یک شئ اعمال می نماید. 

Intersect: یکی از توابع Pathfinder که اجزای دو یا تعدادی از اشیا که با هم همپوشانی نشده اند را پاک می کند. 


J


 

(Join (Control-J: برای متصل کردن دو انتهای مسیر برای ایجاد یک مسیر بسته به کار می رود. 


K


 

Knife Tool: از این ابزار برای برش دادن یک شئ همه با مسیر منحنی و هم مسیر مستقیم، با نگه داشتن کلید Alt، به کار برده می شود. 

Kuler Panel: این پنل که به برنامه Kuler ادوبی متصل است به شما اجازه می دهد تا پالت های سفارشی را ذخیره کنید. 


L


 

(Layers Panel (F7: این پنل به شما اجازه ساخت، ویرایش و پاک کردن لایه ها درون سند را می دهد. 

Line Graph Tool: این ابزار برای ساخت نمودار با ارائه نقاط مقادیر به کار می رود و می توان پاره خط هایی را که در یک سری مقدار داده شده هستند را ویرایش و دستکاری کرد. 

Line Segment Tool (): این ابزار به کاربر اجازه می دهد خطوط صاف را نقاشی کند. 

Links Panel: این پنل مسیر همه المنت های لینک شده به سند شما را از فایل های دیگر ردیابی می کند. 

(Live Paint Bucket (K: این ابزار برای اضافه کردن رنگ فلت یا مسطح بع یک مسیر بسته انتخاب شده به کار می رود. شما می توانید با این ابزار سطح یا لبه های اشیا را بدون رنگ آمیزی کردن خود شئ نقاشی کنید. 

(Live Paint Selection Tool (Shift-L: شما می توانید از این ابزار برای انتخاب سطوح و لبه های گروه های که زنده نقاشی شده اند استفاده کنید. 


M


 

Magic Wand: پنلی که تنظیمات ابزار Magic Wand را کنترل می کند. 

(Magic Wand Tool (Y: این ابزار به کاربر اجازه می دهد یک شئ، مسیر یا … را که دارای ویژگی های مشابه هستند را انتخاب کند. این یک ابزار شگفت انگیز برای زمانی است که شما می خواهید همه اشیا صورتی رنگ را به رنگ سبز و یا یک سبک استروک را به سبکی دیگر تغییر دهید. 

Measure Tool: این ابزار ساده برای اندازه گیری مسافت یا فاصله بین دو نقطه استفاده می شود. 

Merge: یکی از توابع Pathfinder که اشیائی که یکدیگر را همپوشانی کرده اند را با هم ترکیب می کند، مثل Unite در پنل Pathfinder، اما به جای اشیا ترکیب شده، ویژگی های اشیای همپوشانی شده را در نظر می گیرد. 

(Mesh Tool (U: یک شئ وکتور را به شئ مش تبدیل می کند. 

Minus Back: یکی از توابع Pathfinder که بخش متقاطع یک شئ را که در پشت تداخل دارد را پاک می کند. 


N


 

Navigator Panel: به شما این امکان را می دهد تا کل فضای کار و ناحیه ای که روی آن زوم کرده اید را مشاهده کنید.

 

جعبه ابزار نرم افزار Adobe Illustrator یک پکیج کامل از ابزارهای مفید است که ممکن است شما میلیون ها بار از آن استفاده کرده و یا کاملا با آن ناآشنا باشید. در کنار آن می توان از پنل ها و افکت ها متعدد نیز نام برد. این برنامه امکان ساخت و ایجاد هر نوع اثر هنری را دارد. این لیست از صفر تا صد ابزارها، منوها و هر آنچه برای یادگیری این نرم افزار لازم است را به شما معرفی می کند. در ادامه بخش اول این مجموعه به معرفی سایر ابزارهای و ویژگی های این نرم افزار می پردازیم.

 

O


 

Offset Path: مسیر را، در یک اندازه معین شده به سمت خارج گسترش می دهد. این گزینه برای کوچک نگه داشتن اشیا، فضای کمتر اشغال کردن فایل مناسب است. 

OpenType: این پنل از فونت های OpenType، که دارای حروف اضافی و ویژگی های درون فایل فونت هستند استفاده می کند. شما می توانید سواچ اضافه کنید، تعداد شکاف ها را تغییر دهید، اعداد ترتیبی اضافه کنید و … . 

Outer Glow: یک افکت پیکسلی که درخشندگی مات به قسمت لبه خارجی یک شئ اعمال می کند. 

Outline: یک افکت Pathfinder که از استروک های همپوشانی شده شئ، خطوط محیطی یا اوت لاین می سازد. 

Outline Object: یکی از افکت های Path که اجازه می دهدد اشیا قابل ویرایش باقی بمانند. 

Outline Stroke: یکی از افکت های Path که با استروک مسیر داده شده به گونه ای رفتار می کند که گویی یک fill است نه یک استروک. موثرترین روش استفاده از این افکت همزمان با افکت های دیگر است. 


P


 

(Paintbrush Tool (B: یک ابزار طراحی که  ویژگی های مختلف مثل خوشنویسی و سبک های براش را به مسیرهای دارای استروک اعمال می کند. 

Paragraphs: این پنل تنظیمات پاراگراف را برای متن انتخاب شده درون سند کنترل می کند. شما می توانید چیدمان پاراگراف و فواصل آن را در قسمت گزینه های این پنل تنظیم و سفارشی کنید. 

Paragraph Styles: این پنل ویژگی های پاراگراف درون سند شما را کنترل می کند. مثل پنل Character Styles شما می توانید ویژگی هایی را که روی بدنه های بزرگ تر متن اعمال می شود را تغییر دهید. 

Path Eraser Tool: این ابزار نقاشس مسیرها و نقاط را از روی یک شئ پاک کند، و معمولا آن را باز رها کند. 

(Pathfinder Panel (Shift-Control-F9: یک پنل پرکاربرد برای Unite, Merge, Divide, و Subtract کردن اشیا همپوشانی شده. 

Pattern Options: یک پنل کاربردی برای ساخت و ویرایش پترن. 

(Pencil Tool (N: این ابزار برای ساخت و ویرایش خطوط به کار می رود. براش ها و استروک های مختلفی به خطوط اعمال می شود تا سبک های مختلفی ایجاد شود. بر خلاف ابزار براش، سایز و شکل متغیرها در حین نقاشی قابلیت پیکربندی ندارد. 

(Pen Tool (P: یک ابزار نقاشی که نقاط لنگری ایجاد می کند و به کاربر اجازه می دهد خطوط ضاف یا منحنی رسم کند. 

(Perspective Grid Tool (Shift-P: این ابزار خطوط شبکه بندی را به عنوان خطوط راهنما برای کشیدن نقاشی های پرسپکتیو ایجاد می کند. 

(Perspective Selection Tool (Shift-V: ابزاری که با ترکیب شدن با Perspective Grid، به شما این امکان را می دهد تا اشیا را وارد پرسپکتیو کرده و با شبکه بندی تعامل ایجاد کنید. 

Pie Graph Tool: یک ابزار رسم نمودار که از داده های ورودی یک نمودار مدور یا دایره ای می سازد. 

Polar Grid Tool: ابزار شبکه بندی قطبی: این ابزار شبکه بندی دایره ای می کشد. از ویژگی های این شبکه بندی یا Grid که می توان آنها را سفارشی کرد عبارتند از اندازه یا سایز کلی، تقسیم کننده ها، بخش های پرکننده و اینکه آیا مسیرهای دایره ای مرکب هستند یا تقسیم شده باقی می مانند. 

Polygon Tool: یک ابزار رسم شکل که اشکال تک یا سه ضلعی یا بیشتر رسم می کنند. 

Print Tiling Tool: ابزاری است که به کاربر اجازه می دهد جایی را که صفحه طراحی روی یک صفحه چاپی ظاهر می شود را تنظیم کند. 

Pucker و Bloat: یک افکت اعوجاج که شکل یک شئ را با منحنی کردن لبه هایش به سمت مرکز (Pucker) یا هل دادن آن از مرکز (Bloat) تغییر داده در حالی که همه نقاط لنگری در محل باقی می ماند. 

Pucker Tool: ابزاری که با آن می توان نقاط کنترل یک شئ را به سمت داخل یا خارج مکان نما کنترل نمود، درنتیجه شئ از حالت فلت یا مسطح بود خارج می شود این ابزار برعکس ابزار Bloat کار می کند. 


Q


 

(Lasso Tool (Q: نقاط لنگری شئ را به هر شکلی که باشد انتخاب می کند. 


R


 

Radar Graph Tool: یک ابزار رسم نمودار که اطلاعات را در فرمت دایره ای نشان می دهد، همچنین این ابزار به عنوان یک نمودار وی نیز شناخته می شود. البته نباید آن را با نودار پای اشتباه گرفت. 

Rasterize: افکتی که طرح وکتور را به تصاویر پیکسلی تبدیل می کند. اغلب این ابزار برای آماده سازی آثار هنری برای وارد کردن آن به یک برنامه دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. 

(Rectangle (Effect: یک افکت شکلی که شئ انتخاب شده را به یک مستطیل تبدیل می کند. سایز مستطیل با پنل یا پنجره تنظیماتی که هنگام انتخاب این افکت باز می شود قابل تنظیم است. 

Rectangular Grid Tool: شبکه بندی با تعداد و اندازه سطرها و ستون های داده شده می سازد. 

(Rectangle Tool (M: یک ابزار رسم شکل که به سادگی می توان با آن مستطیل هایی با اندزاه های دلخواه رسم کرد. 

(Reflect Tool (O: ابزاری که یک شئ انتخاب شده را حول یک محور خاص و مشخص شده می چرخاند. 

Reshape Tool: این ابزار به کاربر اجازه می دهد نقاط لنگری انتخاب شده یک شئ یا یک مسیر را بدون اینکه مزاحم جزییات مسیر باشد تنظیم می کند. 

Revolve: یک ابزار سه بعدی که یک مسیر چند بعدی را در یک مسیر دایره ای حرکت می دهد. 

Rise: یک افکت پیچ و تا دهنده که یک لبه شئ را بسته به گزینه هایی که شما برای افکت انتخاب می کنید بالا می آورد. 

(Rotate Tool (R: ابزاری که به کاربر اجازه می دهد یک شئ را تا هر درجه ای که می خواهد بچرخاند. 

Roughen: یک افکت ایجاد اعوجاج که به شئ حالت خشن و لبه های ناهمواره می دهد.

Round Corners: افکتی که گوشه های شئ را خم می کند. شعاع این گوشه ها با گزینه هایی که در پنجره تنظیمات انتخاب شده تعیین می شود. 

(Rounded Rectangle (Effect: یک افکت شکل که شئ انتخاب شده را به یک مستطیل با گوشه های گرد تبدیل می کند. سایز و شعاع گوشه با گزینه هایی که در پنجره تنظیمات انتخاب شده تعیین می شود. 

Rounded Rectangle Tool: مثل ابزار Rectangle، مستطیل هایی با گوشه های گرد ایجاد می کند که شعاع آن توسط کاربر مشخص می شود. 


S


 

(Scale Tool (S: ابزاری که یک شئ را مطابق با یک نقطه مشخص شده یا ثابت تغییر سایز می دهد. این ابزار مخصوصا در زمان هایی که می خواهید یک شئ را بزرگتر یا کوچک تر کنید بدون اینکه در کیفیت آن تغییری ایجاد شود مناسب است. 

Scallop Tool: ابزاری که به شئ انتخاب شده انحنا یا جزییات نقطه نقطه ای به سمت داخل شکل به صورت تصادفی اضافه می کند. این نوع ابزار افکت های برعکس ابزار Crystallize ایجاد می کند. 

Scatter Graph Tool: یک سبک نمودار که در آن تنها از نقاط برای نشان دادن مجموعه ای از داده و رابطه متغیرها با دیگری استفاده می شود. این ابزار برای نشان دادن مجموعه ای از اطلاعات مرتبط با افراد مثل سن فرد و وزن و اینکه چگونه این متغیرها با دیگر متغیرها مقایسه می شود مناسب است. 

(Scissors Tool (C- ابزار قیچی: مانند ابزار Knife یا چاقو، این ابزار مسرها و یا فریم ها را روی یک خط یا یک نقطه برش می دهد. 

Scribble: افکت سطحی و عاری از جزییات روی سطح شئ اضافه می کند. 

(Selection Tool (V: مثل اغلب ابزارهای انتخاب این ابزار به کاربر اجازه می دهد یک شئ را برای سفارشی سازی، دستکاری و یا حرکت دادن در اطراف پنجره انتخاب کند. 

Separations Preview: این گزینه در ایلوستریتور CS4 تعریف شده است، این پنل به کاربر اجازه می دهد ثبات رنگ پیش را، قبل از ارسال برای چاپ به صورت پیش نمایش مشاهده کنید. مخصوصا برای پرینترهای فقط CMYK، چاپ صفحه ای و اطمینان از گرادیانت های شما بعد از چاپ خوب به نظر می رسد مناسب است. 

(Shape Builder Tool (Shift-M: ابزاری برای ترکیب یا جداسازی اشکال انتخاب شده یا اشیایی که با هم همپوشانی دارند. 

Shear Tool: این ابزار شکل را کج یا مورب می کند. شما می توانید محور یا زاویه شیئ که برش خواهد خورد را مشخص کنید. این ابزار هنگامی که می خواهید برای یک شئ دیگر سایه ایجاد کنید بسیار کارایی دارد. 

Shell: یکی از افکت های warp که شئ انتخاب شده را، مطابق با گزینه هایی که توسط کاربر انتخاب شده است، در فرمتی صدف مانند کج می کند یا می پیچاند. 

Shell Lower: یکی از افکت های warp که لبه پایین شئ انتخاب شده را در فرمتی صدف مانند کج می کند یا می پیچاند. 

Shell Upper: یکی از افکت های warp که لبه بالایی شئ انتخاب شده را در فرمتی صدف مانند کج می کند یا می پیچاند.  

Slice Select Tool: این ابزار برای انتخاب یک قطعه یا تکه ای که قبلا ایجاد شده است به کار می رود تا بدین منظور آن تکه را دستکاری و یا آن را از طرح پاک کرد. 

(Slice Tool (Shift-K: این ابزار به شما اجازه می دهد تا با کشیدن آن در سراسر منطقه ای که می خواهید آن را تکه تکه کنید آن تصویر را به تصویر وب برش دهید. شما می توانید از راهنماها برای قطعه قطعه کردن آن کمک بگیرید. این ابزار برای طرح بندی وب طراحی شده است. 

Smooth Tool: با درگ کردن این ابزار در طول یک مسیر همه خطوط ناهموار ناشی از وجود نقاط لنگری را ملایم و صاف کنید. شما می توانید تعیین کنید ابزار تا حد میزان خطوط را تحت تاثیر قرار دهد. برای این کار از لغزنده های کنترل کننده Fidelity و Smoothness در پنل تنظیمات ابزار استفاده کنید. 

Spiral Tool: یکی از ابزارهای رسم و نقاشی برای کشیدن مارپیچ در جهت ساعتگرد یا پادساعتگرد. 

Squeeze: یکی از افکت های warp که مرکز لبه های شئ را به سمت داخل انحنا یا خم می کند. 

Stacked Bar Graph Tool: یک ابزار رسم نمودار که میله های نمودار را با مقادیر ورودی به صورت عمودی پر می کند. این نمودارها برای مقایسه عناصر در دسته بندی های مختلف درون نمودار مناسب هستند. 

Stacked Column Graph Tool: این ابزار رسم نمودار میله ای که داده های ورودی را مانند Stacked Bar Graph به صورت عمودی نشان می دهد. 

Star Tool: یک ابزار نقاشی است که می توان با آن ستاره یا اشکالی بیشتر از سه ضلع طراحی کرد. 

Stroke Panel: پنلی که در آن یک گزینه ها و تنظیمات استروک قرار دارد. 

Subtract: یکی از افکت های Pathfinder که اشیای همپوشانی شده را به طور کامل از روی شیئی که زیر آن قرار دارد پاک می کند. 

SVG Filters: افکت های گرافیکی وکتور با قابلیت تغییر سایز که می توانید روی اشیای وکتوری که تفکیک پذیر مستقل هستند اعمال کنید، که اجازه می دهد آن اشیا به راحتی تغییر سایز و ویرایش کرد بدون اینکه اطلاعات آن از بین برود. 

SVG Interactivity: پنل SVG که افکت های SVG درون سند را ردیابی، ویرایشو پاک می کند. 

Swatches Panel: پنلی که شامل رنگ ها، گرادیانت ها و سواچ های پترن ذخیره شده می باشد. این پنل اغلب در ارتباط با پنل های Color, Gradient, و Pattern Options می باشد. 

(Symbols Panel (Shift-Control-F11: این پنل شبیه پنل swatch است، اما به جای تمرکز روی رنگ، این پنل حاوی نشانه ها و علائم است که می توانید آنها را سازماندهی، ایجاد، ویرایش و حتی پاک کنید. 

Symbol Screener Tool: ابزاری که به کاربر اجازه می دهد شفافیت یا transparency نمونه های علایم یا نشانه های درون طرح وکتور را تنظیم کند. 

Symbol Scruncher Tool: این ابزار علائم یا نشانه های انتخاب شده نزدیک تر به هم را حرکت می دهد.

Symbol Shifter Tool: این ابزار به کاربر اجازه می دهد نمونه علام یا نشانه ها را در اطراف حرکت داده و یا ترتیب قرارگیری نشانه های درون لایه های طرح را تغییر دهد. 

Symbol Sizer Tool: این ابزار به کاربر اجازه می دهد سایز نشانه ها را هنگامی که درون طرح قرار می گیرند تغییر دهد. 

Symbol Spinner Tool: این ابزار نشانه های انتخاب شده را در جهت مشخص شده می چرخاند. 

(Symbol Sprayer Tool (Shift-S: این ابزار چند نمونه نشانه را در هر جایی که ابزار را درگ کنید قرار می دهد. 

Symbol Stainer Tool: این ابزار استایل انتخاب شده را که از پنل Graphic Style انتخاب شده است را روی نمونه نشانه انتخاب شده اعمال می کند. 


T


 

Tabs: این پنل به کاربر اجازه می دهد توقف گاه های زبانه یا تب برای پاراگراف درون سند را تنظیم، ویرایش یا پاک کند. 

Transform Effect: این افکت به شما اجازه می دهد شئ درون یک پنل را کپی، تغییر سایز، جابجا کرده و یا آن را قرینه کرده و یا بچرخانید. این افکت زمانی کارایی دارد که لازم است یک شئ چندین بار کپی شود بدون اینکه نیازی به افزودن نقاط یا اشکال اضافی باشد. 

(Transform Panel (Shift-F8: این پنل حاوی اطلاعاتی برای تبدیل اشیا است. شما می توانید سایز، محور و زوایه آنها را تغییر دهید. 

(Transparency (Shift-Control-F10: این پنل به کاربر اجازه می دهد opacity یا blend mode اشیا را انتخاب کرده و opacity mask ها را بسازد و یا ویرایش کند. این گزینه برای لایه بندی و کردن اشیا و ترکیب آنها در یک شئ دیگر کارایی دارد. 


Trim: یکی از توابع Pathfinder که اجزای مخفی گروه ها و اشیای همپوشانی شده را پاک می کند در نتیجه فقط قسمت های قابل مشاهده باقی می ماند. 

Tweak: یکی از افکت های Distort & Transform  است که بر مبنای تغییراتی که در پنجره تنظیمات افکت اعمال می کنید اشکال را به صورت تصادفی خم و کج می کند. 

Twist: یکی از افکت های Warp است که شئ انتخاب شده را بر مبنای تنظیماتی که در پنجره تنظیمات ایجاد می کنید کج می کند. 

Twirl Tool: یکی از ابزارهای liquify در پنل ابزار، که شئ را درون خودش می چرخاند. 

(Type Tool (T: یکی از ابزارهای مرسوم و پرکاربرد که متن های عمودی قابل ویرایش و نیز قالب یا کادر متن مستطیلی ایجاد می کند. 

Type On a Path Tool: این ابزار تایپ یک مسیر را به یک مسیر تایپ تبدیل می کند که به کاربر اجازه می دهد متن تایپ شده را روی هر مسیری با هر سایز و شکلی قرار دهد. 


U


Unite: از اشیای انتخاب شده یک شکل مرکب می سازد و آن را به کل شئ اعمال می کند. البته نباید این ابزار را با ابزار Merge اشتباه گرفت، که در آن Unite ویژگی های اشیای همپوشانی شده برای کل شئ مرکب اعمال می شود. 

سایر ویژگی های پنل Pathfinder عبارتند از: 

Minus Front: شئ رویی و هر چی روی آن قرار دارد را پاک می کند. 
Intersect: اجزای غیرهمپوشانی از از شئ متقاطع را پاک می کند. 
Exclude: اجزای متقاطع از اشیایی که یکدیگر را همپوشانی کرده اند را پاک می کند. 
Divide, Trim, Merge, Crop, Outline, و Minus Black: همگی این ابزارها نیز دارای ویژگی های افکت های Pathfinder است. 


V


Variables Panel: پنلی که گرافیک های داده محور می سازد. 

Vertical Type Tool: یکی از ابزارهای تایپ که متن های عمودی تایپ و متن های دارای کادر ایجاد می کند. 

Vertical Area Type Tool: یکی از ابزارهای تایپ که یک مسیر بسته یا شئ را به یک کادر محتوی متن عمودی تبدیل می کند. 

Vertical Type On a Path Tool: مثل ابزار Type on a Path این ابزار مسیر را به یک مسیر تایپ تبدیل می کند. در این مورد، متن به صورت عمودی تایپ می شود. این ابزار برای تایپ ژاپنی و زبان هایی که در فرمت عمودی تایپ می شوند مناسب است. 


W


 

Wave: یکی از افکت های warp که یک شئ انتخاب شده را به شیئ موج مانند خم می کند. 

(Warp Tool (Shift-R: یکی از ابزارهای liquify موجود در نوار ابزار است. این ابزار به شما اجازه می دهد شئ را در هر جهتی که می خواهید بکشید. برای این کار با موستان روی شکل درگ کنید. 

(Width Tool (Shift-W: این ابزار به کاربر اجازه می دهد که درون یک استروک تنها تغییراتی در عرض یا پهنای آن ایجاد کند، که به طور کامل توسط کاربر قابل کنترل است. مخصوصا برای ایجاد خطوط ضخیم و باریک بدون استفاده از تبلت حساس به فشار مناسب است. 

Wrinkle Tool: یکی از ابزارهای liquify که خطوط محیطی یک شئ را به فرم چروکیده شده تبدیل یا تغییر می دهد. 


X


 

کلیدهای میانبر X و Shift-X: میانبرهایی هستند که جای رنگ ها fill و stroke را با هم تغییر می دهد. همه کلیدهای میانبر برای سرعت بخشیدن به کار بسیار مناسب هستند. شما به جای اجرای یک منو یا پنل تنها با فشار دادن چند کلید می توانید از رفتن به یک مسیر طولانی خودداری کنید. 


Y


 

(Preview Mode (Control-Y: فعال کردن حالت پیش نمایش به کاربر اجازه می دهد بین سند و حالت پیش نمایش جابجا شود. در حالت پیش نمایش، نمای پیش فرض از شند در ایلوستریتور، شما طرح خود را در رنگ کامل به همراه همه افکت ها، ویژگی ها و … مشاهده می کنید. در حالت کلی، شما شانس این را دارید تا ببینید چه چیزی زیر چادر است. 


Z


 

Zig Zag: یکی از افکت های distortion که لبه های شارپ یا منحنی در امتداد لبه های شئ ایجاد می کند. این افکت مخصوصا برای ایجاد اشیای به شکل ستازه های منفجر شده مناسب است. 

(Zoom Tool (Z: یکی از ابزارهایی رایج برای زوم یا تمرکز کردن روی یک بخش خاص از طرح وکتور با افزایش اندازه بزرگنمایی و یا فوکوس روی یک تصویر با کاهش اندازه بزرگنمایی.

 

منبع : پرشین جی اف ایکس

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *