مهسا قاسمی/ سایت لیموناد

لایت روم و فتوشاپ هر دو محصول شرکت ادوبی هستند پس قطعا کاربرد های متفاوتی دارند و هر کدام به خوبی نیاز های خاصی را برطرف می کنند

تفاوت لایت روم و فتوشاپ

به طور خلاصه باید گفت برای ویرایش اساسی عکس و یا خلق تصویر باید از فتوشاپ استفاده کرد ولی اگر عکاس هستید برای مدیریت عکس های خود و Post-processing خیلی بهتر است که از لایت روم استفاده کنید. یعنی اگر عکاس نیستید دلیلی به یادگیری لایت روم ندارید ولی اگر عکاس حرفه ای هستید حتما به سراغ لایت روم بروید.

تفاوت لایت روم و فتوشاپ برای ویرایش عکس ها

فتوشاپ ساختار لایه ای برای عکس دارد و شما با آن می توانید ویرایش های اساسی در عکس ایجاد کنید و یا کلا یک تصویر خلق کنید. اما لایتروم مخصوص تنظیم عناصر عکس مانند نور و غلظت رنگ و  غیره است و برای دست کاری و تغییر اساسی عکس، بر خلاف آنچه فوتوشاپ در آن مهارت دارد، مناسب نیست.

لایت روم بیشتر نیاز های کلی یک عکاس برای ادیت ثانویه یا Post-processing را مرتفع می کند.

از آنجایی که کاربرد های فتوشاپ را بیشتر می شناسیم و با آن کار کردیم، برای مقایسه لایت روم و فتوشاپ بهتر است ویژگی های لایت روم بشناسیم.

اما لایت روم برای عکسان مزیت های بیشتری دارد.

با لایت روم می توان عکس های خود را دسته بندی کرد و کار مدیریت عکس ها مناسب خواهد شد. زمانی که دوربین DSLR را به کامپیوتر وصل می کنید، برای استفاده از عکس ها دو راه پیش روی شماست، یا از My Computer وارد درایو دوربین می شوید، و یا به کمک نرم افزار مخصوص دوربین این کار را انجام می دهید. اما لایت روم اتوماتیک این کار را انجام می دهد. تنها کافی است که شما آدرس فولدر عکس های تان را به برنامه بدهید تا تمام عکس ها را وارد و دسته بندی کرده، و در صورت نیاز فرمت شان را تغییر دهد.

هنگامی که عکس ها وارد برنامه شوند، بصورت خام در برنامه باقی می مانند. لایت روم برای مدیریت و دسته بندی عکس ها از قابلیتی به نام کاتالوگ استفاده می کند. کاتالوگ یک ویژگی هوشمند است که آدرس اصلی تمام عکس های وارد شده به برنامه را در خود نگه داری می کند. پس هرگاه که وارد لایت روم شوید، تمام مجموعه عکس هایتان را که در هر زمانی که آنها را گرفته باشید، در دسترس خود دارید.
یک ویژگی مهم دیگر لایت روم این است که کاتالوگ تمام افکت ها وتغییرات انجام شده بر روی هر عکس را  در خود نگه داری می کند و زمانی که شما عکسی را که ویرایش کرده اید را بخواهید باز کنید، کاتالوگ ابتدا تغییرات را اعمال می کند و بعد عکس را به شما نمایش می دهد.این ویژگی از دو جهت بسیار مهم است:

  1. همیشه عکس های خود را بصورت خالص و همانطور که با دوربین گرفته اید در اختیار دارید

  2. هم اینکه کاتالوگی که همه ی این اطلاعات را در خود ذخیره می کند، تنها چند مگابایت حجم می گیرد.

بنابر این تنها حجمی که نیاز است، حجم عکس های اصلی تان است. پس تقریبا میشود گفت لایت روم مخصوص ویرایش عکس ها بصورت جمعی است. برای نمونه شما می توانید در یک اقدام بطور همزمان نوردهی ۵۰ عکس را تغییر دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *